English National Cross Country Championships


at Durham on Saturday 24th February 2001


Senior Women

     Pos  Name             Cat/Pos Club         Time  

       1  L Yelling                Bedford & County AC               28:08
       2  A Newport                Basingstoke And Mid Hants AC      28:35
       3  H Yelling                Borough Of Hounslow AC            29:01
       4  A Allen                  Birchfield Harriers               29:11
       5  L Elliott                Shaftesbury Barnet Harriers       29:18
       6  A [arkinson              Sale Harriers Manchester          29:22
       7  D Sullivan               Havering Mayesbrook AC            29:29
       8  S Thomas                 Sale Harriers Manchester          29:31
       9  B Hartington             Birchfield Harriers               29:33
      10  P Powell                 Blackburn Harriers AC             29:34
      11  L Wright                 Leeds City AC                     29:38
      12  J Wilkinson              Bedford & County AC               29:47
      13  J O'Mara                 Wakefield District Harriers AC    30:01
      14  A Waterlow               Sale Harriers Manchester          30:07
      15  B Jenkins                Salford Harriers                  30:22
      16  C Martin                 Telford AC                        30:30
      17  J Ingman                 Barnsley AC                       30:33
      18  L Watson                 Maidstone & Rochester AC          30:37
      19  M Dodd                   Bingley Harriers AC               30:47
      20  V Rolfe                  Bristol AC                        30:54
      21  L Mawer                  Bingley Harriers AC               31:00
      22  C Radon                  Shaftesbury Barnet Harriers       31:02
      23  J Rashleigh              Horwich Rmi                       31:13
      24  H Lawrence               Wirral AC                         31:15
      25  C Betmead                North Fylde AC                    31:16
      26  K Waugh                  Liverpool Harriers & AC           31:17
      27  K Ramsey                 Charnwood AC                      31:21
      28  G Greenhalgh             Colchester & Tendring AC          31:24
      29  J Colleran               Liverpool Harriers & AC           31:26
      30  L Woffenden              Leeds City AC                     31:27
      31  S Hetherington           Bromsgrove & Redditch AC          31:29
      32  K Scales                 Tipton Harriers                   31:31
      33  S Lamb                   Sale Harriers Manchester          31:33
      34  T Brown                  Coventry Godiva H                 31:37
      35  L Sollars                Tipton Harriers                   31:39
      36  C Smallwood              Jarrow & Hebburn AC               31:40
      37  A Purser                 Aldershot Farnham & Dis AC        31:41
      38  K Jenrick                Highgate Harriers                 31:44
      39  A Wingler                Highgate Harriers                 31:46
      40  N Thompson               Charnwood AC                      31:48
      41  G Varley                 Liverpool Harriers & AC           31:55
      42  P Fudge                  Borough Of Hounslow AC            31:58
      43  A Shepley                Tipton Harriers                   31:59
      44  C Mijovic                Birchfield Harriers               32:01
      45  E Middleton              Charnwood AC                      32:04
      46  M Neal                   Peterborough AC                   32:07
      47  L Keough                 Woodford Green/Essex Ladies       32:16
      48  E Phillips               Tipton Harriers                   32:19
      49  J Newcombe               Shaftesbury Barnet Harriers       32:25
      50  C Evans                  South London Harriers             32:31
      51  J Sullivan               Havering Mayesbrook AC            32:36
      52  J King                   London Heathside                  32:44
      53  E Ferenczi               Shaftesbury Barnet Harriers       32:53
      54  R Kendall                Coventry Godiva H                 32:55
      55  N Barnett                Havering Mayesbrook AC            32:55
      56  H Robinson               Chester Le Street AC              32:56
      57  A O'Neill                Ranelagh Harriers                 32:58
      58  R Everett                Birchfield Harriers               33:01
      59  B Hopewell               Bedford & County AC               33:02
      60  E Murray                 Shaftesbury Barnet Harriers       33:03
      61  K Buckley                Bristol AC                        33:04
      62  J Pidgeon                Notts AC                          33:15
      63  J Taylor                 Liverpool Harriers & AC           33:21
      64  H Hinsley                Bristol AC                        33:23
      65  J Horner                 City Of Norwich AC                33:24
      66  S Heat                   Shaftesbury Barnet Harriers       33:24
      67  K Hall                   Harborough AC                     33:25
      68  J Harnett                Medway AC                         33:27
      69  C Lowe                   Mandale H & AC                    33:30
      70  V Parry                  London Heathside                  33:36
      71  J Lean                   Borough Of Hounslow AC            33:39
      72  A Hurford                Bristol AC                        33:42
      73  S Dugdale                Skipton AC                        33:45
      74  J Battersby              Elvet Striders                    33:47
      75  G Jones                  St Helens Striders                33:50
      76  A Gwilliam               Hull Achilles AC                  33:51
      77  S Jackson                Middlesbrough & Cleveland H       33:56
      78  D Marsh                  City Of Norwich AC                33:56
      79  C Young                  Border Harriers                   33:58
      80  K McPherson              Trafford AC                       34:01
      81  S Cariss                 Bingley Harriers AC               34:02
      82  W Ray                    Ilkeston Running Club             34:03
      83  K Armstrong              Shaftesbury Barnet Harriers       34:05
      84  L Wilyman                Valley Striders                   34:07
      85  H Scaife                 Middlesbrough & Cleveland H       34:12
      86  S Milburn                Elswick Harriers                  34:13
      87  J Nutt                   Elswick Harriers                  34:14
      88 $E Dutton                 Liverpool Harriers & AC           34:14
      89  E Tomes                  Keighley & Craven AC              34:15
      90  L Butt                   Chiltern & Chalfont AC            34:17
      91  D Kennedy                Woodford Green/Essex Ladies       34:18
      92  S Newman                 Wreake Runners                    34:21
      93  J Wilson                 East Hull Harriers & AC           34:22
      94  L Cole                   Shaftesbury Barnet Harriers       34:23
      95  A Rees                   Todmorden Harriers                34:24
      96  C Gregory                Lincoln Wellington AC             34:24
      97  C Hayes                  Chelmsford AC                     34:25
      98  S Guest                  St Albans Striders                34:29
      99  J Chambers               Hallamshire Harriers Sheffield    34:32
     100  S Boam                   East Cheshire & Tameside AC       34:34
     101  N Cendrowicz             Highgate Harriers                 34:35
     102  A Smith                  North Fylde AC                    34:46
     103  J Hodkinson              Preston Harriers                  34:49
     104  K Kaiser                 Valley Striders                   34:50
     105  W Chalmers               Herne Hill Harriers               34:51
     106  S Seal                   Ranelagh Harriers                 34:52
     107  F Shenton                Elvet Striders                    34:53
     108  J Laws                   London Heathside                  34:56
     109  C Ratcliff               Durham City Harriers              34:57
     110  J Wastell                London Heathside                  34:58
     111  H Parsons                Kendal Aac                        34:59
     112  A Roden                  South London Harriers             35:03
     113  T Sturton                Belgrave Harriers                 35:10
     114  J McBride                Macclesfield H  AC                35:15
     115  S Howard                 Headington Road Runners           35:16
     116  L Legget                 Herne Hill Harriers               35:17
     117  M Buckle                 Newcastle (Staffs) AC             35:19
     118  T Douglas                Eden Runners                      35:21
     119  Maria C De               Leeds City AC                     35:24
     120  K Bailey                 Bingley Harriers AC               35:27
     121  E McGuire                Stockport Harriers & AC           35:30
     122  E Hope                   Loughborough Students             35:30
     123  L Trainor                Ranelagh Harriers                 35:32
     124  V Battye                 Longwood Harriers & AC            35:33
     125  L White                  Coventry Godiva H                 35:35
     126  C Rooney                 Milton Keynes AC                  35:40
     127  L Carmichael             Corby AC                          35:42
     128  C Waterhouse             Halifax Harriers & AC             35:43
     129  A Owdowd                 Swindon Harriers                  35:44
     130  D Tunstall               Teesdale AC                       35:44
     131  L Westlake               Barnsley AC                       35:46
     132  S Cox                    Milton Keynes AC                  35:50
     133  Y Budd                   Hillingdon AC                     35:52
     134  D Kitchen                Ilkley Harriers                   35:55
     135  E Batty                  Invicta East Kent                 36:03
     136  G Pound                  Chorley AC                        36:05
     137  R Scaife                 Chesapeake Road Runners           36:11
     138  J Clarke                 Stourbridge Running Club          36:12
     139  F Hughes                 Richmond & Zetland Harriers       36:15
     140  S Shorthouse             Barnsley AC                       36:18
     141  S Precious               Hull Achilles AC                  36:20
     142  C Quirk                  Skelmersdale Boundary H           36:21
     143  H Turley                 Headington Road Runners           36:22
     144  S Mackay                 Serpentine Running Club           36:22
     145  L Cliff                  Vegetarian Cycling And AC         36:23
     146  E Roper                  Bristol AC                        36:27
     147  V Hancock                Durham City Harriers              36:29
     148  K Roberts                Tunbridge Wells                   36:30
     149  K Bentley                Houghton And Peterlee AC          36:31
     150  S White                  Tynedale Harriers                 36:34
     151  K Patton                 Hallamshire Harriers Sheffield    36:34
     152  F Houano                 London Heathside                  36:37
     153  C Pullen                 Fairlands Valley Spartans         36:37
     154  M Cole                   Verlea AC                         36:39
     155  H Hawes                  Havering Mayesbrook AC            36:40
     156  R O'Sullivan             Havering Mayesbrook AC            36:41
     157  S Weatherburn            Wolverhampton & Bilston AC        36:43
     158  F O'Sullivan             London Heathside                  36:45
     159  N McGarry                Herne Hill Harriers               36:47
     160  K Else                   Newark AC                         36:50
     161  Z Kirkham                Coventry Godiva H                 36:52
     162  N Harvey                 Herne Hill Harriers               36:55
     163  V Walton                 Kettering Town Harriers           37:03
     164  M Jennings               Notts AC                          37:07
     165  R Allcock                Herne Hill Harriers               37:10
     166  J Perry                  Fairlands Valley Spartans         37:13
     167  S Waters                 The Stragglers                    37:13
     168  H Cybyk                  Chelmsford AC                     37:14
     169  K McEntee                Heaton Harriers                   37:15
     170  L Gardner                Lancaster & Morecambe AC          37:17
     171  Y Swinhoe                Elswick Harriers                  37:19
     172  D Preistley              Kendal Aac                        37:24
     173  S Baxter                 Eton Manor AC                     37:29
     174  H Graham                 Tynedale Harriers                 37:30
     175  L Denley                 Northbrook AC                     37:32
     176  L Williams               Bristol AC                        37:32
     177  C McNeill                Serpentine Running Club           37:34
     178  S Watson                 Valley Striders                   37:34
     179  B Livesey                St Albans Striders                37:35
     180  A Titterington           North Fylde AC                    37:36
     181  C Bolam                  Hillingdon AC                     37:37
     182  L Turk                   Springfield Striders              37:38
     183  R Adams                  Elvet Striders                    37:39
     184  R Weston                 London Heathside                  37:44
     185  J Robbins                Huncote Harriers AC               37:47
     186  M Kiraly                 Serpentine Running Club           37:52
     187  S Brind                  Reading AC                        37:54
     188  N McKenzie               London Heathside                  37:55
     189  S Exon                   Trafford AC                       37:55
     190  L Laird                  Elvet Striders                    37:56
     191  C Handforth              Kendal Aac                        37:57
     192  T Minton                 Chelmsford AC                     37:58
     193  L Blagden                Telford AC                        38:02
     194  T Stephenson             Fairlands Valley Spartans         38:04
     195  M Collinge               Mansfield Harriers & AC           38:06
     196  M Kirkham                Coventry Godiva H                 38:07
     197  C Wadforth               Hull Springhead Harriers          38:10
     198  L Parry                  Ilkeston Running Club             38:11
     199  Y Stainer                Verlea AC                         38:12
     200  J Brown                  Ilkeston Running Club             38:15
     201  L Olive                  North Fylde AC                    38:16
     202  C Ure                    Elswick Harriers                  38:17
     203  V Goode                  Harborough AC                     38:19
     204  H Morris                 Blyth Running Club                38:22
     205  J Hebbert                Ilkley Harriers                   38:30
     206  J Allen                  Verlea AC                         38:33
     207  K Horswood               Woodford Green/Essex Ladies       38:36
     208  G Hough                  Shrewsbury & District AC          38:38
     209  F McGrath                Warrington H & AC                 38:41
     210  E Davies                 Invicta East Kent                 38:42
     211  B Massey                 Otley AC                          38:43
     212  T Halliday               Harborough AC                     38:44
     213  A Foster                 Horwich Rmi                       38:50
     214  E Dawber                 East Hull Harriers & AC           38:55
     215  J Hardyman               South London Harriers             38:57
     216  P Delamere               London Heathside                  38:58
     217  L Jackson                Houghton And Peterlee AC          39:02
     218  Vidanapathiran           Newark AC                         39:05
     219  P Fitzpatrick            Manchester YMCA Harriers          39:07
     220  J Young                  Elvet Striders                    39:08
     221 $A Rusman                 Herne Hill Harriers               39:12
     222  J Ryall                  Tynedale Harriers                 39:20
     223  K Robertshaw             Otley AC                          39:22
     224  L Mitchell               Ilkeston Running Club             39:25
     225  S McCarthy               Woodford Green/Essex Ladies       39:28
     226  B Tomaszczyk             London Heathside                  39:30
     227  L Piears                 Ranelagh Harriers                 39:31
     228  J Morley                 Hull Springhead Harriers          39:33
     229  D Dunkerley              Hull Springhead Harriers          39:38
     230  G Street                 Serpentine Running Club           39:45
     231  D Eckersley-W            Wreake Runners                    39:48
     232  W Boughey                Nuneaton Harriers                 39:51
     233  G Wainwright             Charnwood AC                      39:55
     234  A Belchamber             Hillingdon AC                     39:57
     235  J Marchant               Eton Manor AC                     40:01
     236  J Farmer                 Serpentine Running Club           40:04
     237  E Armstrong              Tynedale Harriers                 40:06
     238  B Wood                   Border Harriers                   40:10
     239  H Bates                  Ilkeston Running Club             40:13
     240  F Pierce                 Herne Hill Harriers               40:14
     241  E Chambers               Werrington Joggers                40:20
     242  J Mitchell               Skelmersdale Boundary H           40:24
     243  C Heemskerk              Hillingdon AC                     40:26
     244  A Kirkham                Coventry Godiva H                 40:32
     245  R Pleeth                 Macclesfield H  AC                40:37
     246  J Turner                 Ilkeston Running Club             40:37
     247  H Forrester              Northbrook AC                     40:38
     248  A Kirtley                Hallamshire Harriers Sheffield    40:39
     249  J Meredith               Headington Road Runners           40:53
     250  E Smith                  Serpentine Running Club           40:54
     251  L Chase                  The Stragglers                    40:56
     252  A Eckersley-W            Wreake Runners                    40:57
     253  Y Jones                  Elvet Striders                    41:00
     254  M McLoughlin             Red Rose RRC                      41:02
     255  A Bennett                Barnsley AC                       41:03
     256  P Clayton                Invicta East Kent                 41:08
     257  A Roebuck                Northbrook AC                     41:11
     258  C Dunlea                 Harlow Running Club               41:14
     259  J Beckford               Coventry Godiva H                 41:22
     260  Z Tredell                Coventry Godiva H                 41:24
     261  D Howell                 City Of Norwich AC                41:29
     262  H Simpson                London Heathside                  41:34
     263  H Johnson                Kimberley & District Striders     41:36
     264  C Brugnoli               Victoria Park AAC                 41:37
     265  M McGee                  Tynedale Harriers                 41:37
     266  S Middleton              Clayton Le Moors Harriers         41:39
     267  J Neville                Northbrook AC                     41:41
     268  D O'Shea                 Northbrook AC                     41:44
     269  J Slapp                  Nuneaton Harriers                 41:48
     270  S Ackland                Eton Manor AC                     41:49
     271  F Spence                 Northbrook AC                     41:51
     272  L Selby                  Harlow Running Club               42:09
     273  F Murphy                 Halifax Harriers & AC             42:17
     274  C Wiblin                 Stockport Harriers & AC           42:21
     275  J Blight                 North Fylde AC                    42:25
     276  K Barber                 Fairlands Valley Spartans         42:28
     277  P Dable                  Sphinx AC                         42:33
     278  J Reid                   Serpentine Running Club           42:35
     279  C Langham                Kimberley & District Striders     42:37
     280  D Fee                    Werrington Joggers                42:42
     281  S Edkins                 Northbrook AC                     42:43
     282  R Kay                    Invicta East Kent                 42:44
     283  T Mills                  Pitsea RC                         42:47
     284  S Zoellner               Skelmersdale Boundary H           42:48
     285  A Read                   Shelton Striders                  42:48
     286  M Kinder                 Chesapeake Road Runners           42:55
     287  D Gray                   Fairlands Valley Spartans         43:02
     288  P Hudson                 Oldham & Royton H & AC            43:05
     289  J Holmes                 St Helens Sutton                  43:12
     290  S Crowley                Fairlands Valley Spartans         43:15
     291  J Copeland               Wesham Road Runners               43:18
     292  D Hewitt                 Audley R C                        43:23
     293  J Mills                  Pitsea RC                         43:26
     294  J Haynes                 Eye Community Runners             43:28
     295  T Flannigan              Pitsea RC                         43:41
     296  E Martin                 Harlow Running Club               43:45
     297  S Dyer                   Valley Striders                   43:45
     298  M Morris                 Serpentine Running Club           43:47
     299  V Lawson                 Clayton Le Moors Harriers         43:48
     300  J Williams               Harlow Running Club               43:49
     301  C Gregory                Wesham Road Runners               44:00
     302  C Weald                  Pitsea RC                         44:07
     303  B Reza                   South London Harriers             44:08
     304  D Hayward                Invicta East Kent                 44:18
     305  A Young                  Chesapeake Road Runners           44:35
     306  J Ricketts               Hull Achilles AC                  44:38
     307  M Gorman                 London Heathside                  44:57
     308  W Smith                  Wesham Road Runners               45:07
     309  S Hutchinson             Manchester YMCA Harriers          45:08
     310  J Woodburn               Skelmersdale Boundary H           45:20
     311  J Burston                Pitsea RC                         46:03
     312  J Smith                  Chelmsford AC                     46:05
     313  R Redding                Newcastle (Staffs) AC             46:11
     314  B Robinson               Rochdale Harriers & AC            46:18
     315  S Eustace                Tunbridge Wells                   46:22
     316  J Tolson                 Red Rose RRC                      46:24
     317  G Edmondson              Wreake Runners                    46:43
     318  Y Goodsell               Eye Community Runners             46:52
     319  J Thomas                 Swinton Running Club              46:55
     320  E Collins                City Of Norwich AC                47:44
     321  M Dixon                  Swinton Running Club              47:52
     322  K Farrell                Manchester YMCA Harriers          48:13
     323  M Carrick                East Hull Harriers & AC           48:33
     324  J Cartwright             Victoria Park AAC                 49:11
     325  A Pearson                Spenborough & District AC         49:19
     326  D Bowler                 Victoria Park AAC                 49:36
     327  B Dwyer                  Wesham Road Runners               49:54
     328  L Bates                  Pitsea RC                         50:18
     329  K Brown                  Manchester YMCA Harriers          50:23
     330  G Harkin                 Hull Springhead Harriers          50:31
     331  L Guthry                 Victoria Park AAC                 50:44
     332  S Woollard               Grantham AC                       51:11
     333  B James                  Serpentine Running Club           51:14
     334  T Harding                Victoria Park AAC                 54:11
     335  S Saxby                  Hull Springhead Harriers        1:00:20
     336  S Weddell                Victoria Park AAC               1:02:57

Senior Women -- TEAM RESULTS

NOTE: Unattached and non-counters are DELETED before teams are calculated

  1  Sale Harriers Manchester           61
                                 6  A [arkinson        8  S Thomas        
                                14  A Waterlow        33  S Lamb          
  2  Birchfield Harriers               115
                                 4  A Allen            9  B Hartington    
                                44  C Mijovic         58  R Everett       
  3  Shaftesbury Barnet Harriers       129
                                 5  L Elliott         22  C Radon         
                                49  J Newcombe        53  E Ferenczi      
  4  Tipton Harriers                   158
                                32  K Scales          35  L Sollars       
                                43  A Shepley         48  E Phillips      
  5  Liverpool Harriers & AC           159
                                26  K Waugh           29  J Colleran      
                                41  G Varley          63  J Taylor        
  6  Bristol AC                        217
                                20  V Rolfe           61  K Buckley       
                                64  H Hinsley         72  A Hurford       
  7  Bingley Harriers AC               241
                                19  M Dodd            21  L Mawer         
                                81  S Cariss         120  K Bailey        
  8  Havering Mayesbrook AC            268
                                 7  D Sullivan        51  J Sullivan      
                                55  N Barnett        155  H Hawes         
  9  London Heathside                  340
                                52  J King            70  V Parry         
                               108  J Laws           110  J Wastell       
 10  Charnwood AC                      345
                                27  K Ramsey          40  N Thompson      
                                45  E Middleton      233  G Wainwright    
 11  Coventry Godiva H                 374
                                34  T Brown           54  R Kendall       
                               125  L White          161  Z Kirkham       
 12  North Fylde AC                    508
                                25  C Betmead        102  A Smith         
                               180  A Titterington   201  L Olive         
 13  Ranelagh Harriers                 513
                                57  A O'Neill        106  S Seal          
                               123  L Trainor        227  L Piears        
 14  Herne Hill Harriers               542
                               105  W Chalmers       116  L Legget        
                               159  N McGarry        162  N Harvey        
 15  Barnsley AC                       543
                                17  J Ingman         131  L Westlake      
                               140  S Shorthouse     255  A Bennett       
 16  Elswick Harriers                  546
                                86  S Milburn         87  J Nutt          
                               171  Y Swinhoe        202  C Ure           
 17  Elvet Striders                    554
                                74  J Battersby      107  F Shenton       
                               183  R Adams          190  L Laird         
 18  Woodford Green/Essex Ladies       570
                                47  L Keough          91  D Kennedy       
                               207  K Horswood       225  S McCarthy      
 19  Valley Striders                   663
                                84  L Wilyman        104  K Kaiser        
                               178  S Watson         297  S Dyer          
 20  South London Harriers             680
                                50  C Evans          112  A Roden         
                               215  J Hardyman       303  B Reza          
 21  Ilkeston Running Club             704
                                82  W Ray            198  L Parry         
                               200  J Brown          224  L Mitchell      
 22  City Of Norwich AC                724
                                65  J Horner          78  D Marsh         
                               261  D Howell         320  E Collins       
 23  Serpentine Running Club           737
                               144  S Mackay         177  C McNeill       
                               186  M Kiraly         230  G Street        
 24  Chelmsford AC                     769
                                97  C Hayes          168  H Cybyk         
                               192  T Minton         312  J Smith         
 25  Tynedale Harriers                 783
                               150  S White          174  H Graham        
                               222  J Ryall          237  E Armstrong     
 26  Fairlands Valley Spartans         789
                               153  C Pullen         166  J Perry         
                               194  T Stephenson     276  K Barber        
 27  Hillingdon AC                     791
                               133  Y Budd           181  C Bolam         
                               234  A Belchamber     243  C Heemskerk     
 28  Invicta East Kent                 883
                               135  E Batty          210  E Davies        
                               256  P Clayton        282  R Kay           
 29  Wreake Runners                    892
                                92  S Newman         231  D Eckersley-W   
                               252  A Eckersley-W    317  G Edmondson     
 30  Northbrook AC                     946
                               175  L Denley         247  H Forrester     
                               257  A Roebuck        267  J Neville       
 31  Skelmersdale Boundary H           978
                               142  C Quirk          242  J Mitchell      
                               284  S Zoellner       310  J Woodburn      
 32  Hull Springhead Harriers          984
                               197  C Wadforth       228  J Morley        
                               229  D Dunkerley      330  G Harkin        
 33  Harlow Running Club              1126
                               258  C Dunlea         272  L Selby         
                               296  E Martin         300  J Williams      
 34  Pitsea RC                        1173
                               283  T Mills          293  J Mills         
                               295  T Flannigan      302  C Weald         
 35  Manchester YMCA Harriers         1179
                               219  P Fitzpatrick    309  S Hutchinson    
                               322  K Farrell        329  K Brown         
 36  Wesham Road Runners              1227
                               291  J Copeland       301  C Gregory       
                               308  W Smith          327  B Dwyer         
 37  Victoria Park AAC                1245
                               264  C Brugnoli       324  J Cartwright    
                               326  D Bowler         331  L Guthry