V S Update - 29 May 2016

- Tuesday training and food
- MVT junior races organised by V S
- Pool Feast
- Yorkshire Evening Trail Series
- Events Diary
- Results from VS junior mile, VS handicap, West Park and Ilkley

Training (and food)

Tuesday 31 May

Juniors, beginners, improvers and slower intermediates will be at Grammar School at Leeds at 6pm. NB there will be a separate group for adults. http://www.valleystriders.org.uk/GSAL-map-new.doc

Experienced runners and faster intermediates will be on the hill by Eccup Reservoir, meet Leos at 7pm.

Tuesday 7 June

- Juniors and parents will be at Leos at 6pm.
- Beginners, improvers and intermediates will be at Leos at 7pm
- Experienced runners will be 3 by 10 minutes by Eccup Reservoir, meet Leos at 7pm
- Fell session - see Facebook page
-
Early sessions followed by lasagne at 7:15pm - book at earlyfood@valleystriders.org.uk
- Later sessions followed by lasagne at 8:30pm - book at food@valleystriders.org.uk
- Book before 10pm Sunday 5 June, choosing meat or veggie lasagne (3.50).

NB If I was Ms Earlyfood or Mr Food (which I'm not), I'd be getting quite annoyed by the number of people that email on Monday morning (or even Monday evening or Tuesday morning) asking if they can get in. There you go, there's my whinge of the week! But there's no excuse, you've all now had plenty of notice!

Tuesday 14 June

It's our Junior Race! Most groups are cancelled. There will be a session at Leeds Met Track at 7pm for experienced runners, but if any of that group want an entertaining evening instead, please come and watch the races!

Meanwood Valley Trail Junior Races on Tuesday 14 June

Help still needed to publicise the event - please email mvt@valleystriders.org.uk if you can hand out flyers at races or put them in shops, sports centres, schools, etc.

The races are open to all junior runners - V S junior members, V S junior waiting list, other club runners and juniors who aren't members of clubs.

For more details, go to www.valleystriders.org.uk, I don't think you can miss the large print at the top of the homepage.

In summary:
- We are encouraging runners to register in advance, there is no commitment to run and they get 2 off their entry fee (3 instead of 5)
- There will be a medal for every finisher
- The junior races will start at 18:45 with a 1 mile race for school years 3-4, followed by races for years 5-6 (1 mile), 7-8 (2 miles) and 9-12 (2 miles)
- Note that school years 1 and 2 may enter the "3-4" race if their parent is confident that their child can run a mile.

So far we have 50 entries / registrations, but only 10 from Valley Striders! Please register sooner rather than later!

Pool Feast - Sunday 12 June - 1pm to 5pm

Village stalls, dog shows, assault course, junior sports, climbing walls...

And a 5km trail race at 3pm in memory of former Strider runner Chris Leggatt.

Email OJNOJ7622@yahoo.co.uk for an entry form.

Yorkshire Evening Trail Series

This is a series of 4 races through the summer, co-ordinated by Jason Praill and organised by local clubs see www.countrytrailraces.co.uk.

The women's winner in the first race from the Royalty on Otley Chevin was our Rachel Mackie. Other Striders running were Alan Hutchinson and Jason Praill.

The second race will be the "Pudsey Pelt" on 22 June from the Bankhouse Inn, Bankhouse Lane, Pudsey, LS28 8EB. Start any time between 6:30pm and 7:30pm. Self Guided Trail Race of approx 5 miles. Undulating with a mix of footpaths, woodland tracks and road. Permit: TRA407. Min Age 16+

Entry on the day 5 attached / 7 unattached. All runners receive a 2 voucher to use in the pub afterwards.

Events Diary

For more local events, see www.valleystriders.org.uk/vsdates.htm

RESULTS

Junior 1 mile - race 1 - school years 1 to 5

1

Alfie Jones

6.22

M

5

2

Leon Jones

6.26

M

4

3

Sam Chambers

6.38

M

4

4

Theo Rosenberg

6.43

M

4

5

Josephine Pawley

6.50

F

5

6

Max Mauborgne

7.03

M

5

7

Zach Powley

7.05

M

5

8

Rowan Haighton

7.10

M

5

9

Stefan Robottom

7.16

M

4

10

Jessica Baxter

7.17

F

2

11

Ella Hollis

7.19

F

5

12

Peggy Seal

7.38

F

5

13

Charlie Beaumont

7.39

M

4

14

Gus Cawcutt

7.47

M

3

15

Dexter Rosenberg

7.49

M

2

16

Nathan Ellis

8.00

M

4

17

Marcus Johnstone

8.04

M

3

18

Maisy Bullock

8.21

F

4

19

Daniel Keen-Bone

8.35

M

6

20

Lucie Cliff

8.40

F

5

21

Orla Hemsley

8.50

F

5

22

Annabel Lim

9.05

F

5

23

Martha O'Shea

9.06

F

3

24

Edie Souter

9.06

F

3

25

Ella Lim

9.06

F

3

26

Isabelle Wood

9.07

F

0

27

Jakob Sobel

9.13

M

3

28

Freya Mauborgne

9.15

F

2

29

Ben Williams-Dustan

9.22

M

5

30

Andrea Robottom

9.56

F

2

31

Marco Teoli

10.29

M

3

32

Katy Irvine

10.50

F

3

1 Mile - race 2 - school years 6 and above (including adults)

1

Alvie O'Brien

5.59

M

6

2

Sam Hollis

6.13

M

7

3

Tally Diamond

6.15

F

6

4

James Williams-Dustan

6.35

M

7

5

Imogen Idle

6.36

F

6

6

Noah Philpott

6.44

M

9

7

Joe Irvine

6.45

M

9

8

Rob Seal

6.57

M

Adult

9

Laurie O'Brien

7.00

M

8

10

Sofia Robottom

7.32

M

7

11

Alessia Teoli

7.44

F

8

12

Catherine Horn

8.15

F

Adult

13

Sarah Brady

8.29

F

7

14

Philip Lim

8.40

M

Adult

15

Jacqueline Hill

9.39

F

Adult

16

Darcey Mollitt

9.42

F

1

17

Anna McLellan

11.13

F

6

18

Chloe Schofield

12.05

F

6

19

Katie Daniels

12.06

F

6

Thanks to Rinchard Irvine, Jo Chambers, Gillian Teoli (and her sister), Sam & Ben Rosenberg, David More and John & Jean Hussey for officiating in these two races. (Apologies if I've missed anyone).

Club Handicap 5 miles

Pos

Gun

time

Hcap

Act

time

Act

Pos

GP

Pts

1

Kate Brady

54:10

08:15

45:55

34

67

2

Rosemary Reynolds

54:24

06:00

48:24

37

64

3

John Hussey

54:54

16:30

38:24

24

77

4

Alex Watson-Usher

55:06

15:45

39:21

27

74

5

Anne Jones

55:32

07:45

47:47

36

65

6

Stuart Harris

55:35

13:00

42:35

31

70

7

Clive Bandy

55:39

24:00

31:39

6

95

8

Liz Reddington

55:40

15:30

40:10

28

73

9

Philippa Cox

55:42

08:45

46:57

35

66

10

Richard Adcock

55:45

20:45

35:00

16

85

11

Gemma Merritt

55:47

16:45

39:02

26

75

12

Dave Simms

55:49

23:00

32:49

12

89

13

John Wallace

55:54

18:30

37:24

23

78

14

David Merritt

55:56

20:45

35:11

18

83

15

Liz Wood

56:01

21:00

35:01

17

84

16

Dave Penman

56:03

25:15

30:48

3

98

17

Jack Crawford

56:08

24:30

31:38

5

96

18

Gary Mann

56:11

24:30

31:41

7

94

19

Alistair Smyth

56:25

19:15

37:10

22

79

20

John Batchelor

56:28

23:45

32:43

11

90

21

Brian Tyrrell

56:29

13:15

43:14

32

69

22

John Hobbs

56:37

28:30

28:07

1

100

23

Andrew Bennett

56:43

25:15

31:28

4

97

24

Daryl Hibberd

56:46

27:00

29:46

2

99

25

Sarah Wood

56:47

20:30

36:17

21

80

26

Gareth Barns

56:57

24:00

32:57

13

88

27

James Hesketh

56:59

24:30

32:29

10

91

28

Myra Jones

57:14

23:00

34:14

14

87

29

Paul White

57:21

18:45

38:36

25

76

30

Joe Hanney

57:36

21:45

35:51

19

82

31

Pascale Fotherby

57:44

15:45

41:59

30

71

32

Matt Chadwick

57:53

26:00

31:53

8

93

33

Ian Sanderson

57:58

23:30

34:28

15

86

34

Ross Slater

58:11

22:00

36:11

20

81

35

Bob Jackson

58:17

16:45

41:32

29

72

36

Pro Ganguly

58:21

08:45

49:36

38

63

37

Jonathan Smyth

58:55

26:45

32:10

9

92

38

Nicola Hartley

60:26

16:00

44:26

33

68

Neither Kate nor Rosemary were in the computer, so the John Umpleby handicap cup was awarded to John Hussey.

Thanks to Mike & Eileen Crosfill, John & Pat Umpleby, Jean Hussey, Cat Horn, James Tarran and David More for officiating,

Special thanks to Sam Harris who looked after the starting times sheet and managed to get everyone off at the correct time - it's a long time since this has happened - you may have a job for life, Sam!

And, on the same evening, just down the road ...

Yorkshire Vets Grand Prix at West Park

M33

Roy Huggins

34:30

M47

Paul Smith

36:06

M61

Andy Pagdin

37:48

W84

Maureen Coffey

51:21

For information about Yorkshire Vets Grand Prix races and Championship Races see www.yvaa.org

The races are "closed" i.e. for club runners only but Valley Striders has affiliated as a club so all V S members are eligible.

Jack Bloor Fell Race

9

Ali Burns

0:43:16

M

28

Mick Loftus

0:46:39

MV40

35

Simon Vallance

0:48:01

MV50

36

Tony Mills

0:48:09

MV40

47

Andrew Bell

0:49:34

M

68

Robert Bumstead

0:51:53

MV40

71

Andreas Mayer

0:52:36

MV40

91

Graham Pawley

0:54:13

MV40

110

Holly Button

0:55:54

L

130

Amanda Seims

0:59:13

L

146

Alistair Smyth

1:02:31

MV50

Simon Vallance was 2nd M50; first place in his category was previous race winner Greg Hull who finished in 6th place overall.