Sent: Thursday, September 14, 2006 11:48 PM
Subject: V S Update - Dates and results and X-C entries

Dates for your diary  (with new/amended items in bold)
 
Sat 16 Sep - Entry forms for next January's Brass Monkey Half Marathon will appear on the Knavesmire Harriers website http://www.knavesmire-harriers.co.uk/   From previous experience it is likely that you will need to send off your entry the same weekend to be certain of your entry being accepted.
 
Sun 17 Sep 0930 - Cancer Research 10k at Harewood, thank you to those that have volunteered
 
Sun 17 Sep 1400 - Wetherby 10k new race (not in GP) - definitely taking entries on the day
 
Tue 19 Sep 1830 - Harewood Trail recce run - meet 6:30 pm for 6:40 prompt start from Harewood Village Hall - 5 mile run for slower runners, 8 miles for faster runners, 10 miles if you have a headtorch.
 
Sat 23 Sep - Latest date for entries for West Yorks Cross Country League - names and 6 to Bob (me) reply to this email to confirm or for more details (or phone 0113 289 2830)
 
Sun 24 Sep - please book pie and peas for Tue 26 - (a) meat or veg pie, (b) peas or beans
 
Sun 24 Sep 1100 Selby half marathon (Grand Prix) (RACE FULL)
 
Sun 24 Sep - Horsforth 10k (canal towpath and road, not GP)
 
Tue 26 Sep - final summer session - hills by res. Afterwards, marshals meeting for Harewood Trail.  All welcome!  Pie and peas will be on if we have at least 16 orders - let me know ASAP (and at latest by Sun 24th.)
 
Sun 1 Oct - Kirkstall 10k (road, fairly fast course, but not GP)
 
Sun 8 Oct 1000 - Harewood Trail - 70 volunteers required please (I have 30 so far)
 
Sat 14 Oct - British Fell Racing Relay Championships at Luddenden Foot, teams of 6 - contact Steve Webb
 
Sat 14 Oct 1330 - First race of West Yorks Cross Country League at Huddersfield - no entries on the day - for list of entries to date see below
 
Sun 15 Oct 1000 - Sunday 5 mile offroad run with Abbey Runners - especially for newcomers to off-road running but open to all - start is likely to be down by Eccup Res where we run our Tuesday training sessions
 
Tue 17 Oct 2030 - New provisional date for AGM, (with pie and peas)
 
Sun 22 Oct 1130 Withins Skyline fell race (approx 7 miles) (Grand Prix)
 
Sat 28 Oct 0930 to 1300 "You and Your Joints" at Leeds University -  http://www.leeds.ac.uk/medicine
 
Sun 29 Oct 1330 - Second race of West Yorks Cross Country League at Leeds - no entries on the day
 
Sat 4? or 11? Nov  0800 Burley Bridge Hike (approx 21 miles, usually 1st Sat in November) (Grand Prix)
 
Sun 5 Nov - Guy Fawkes 10 miles from Ripley Castle - nearly all road, scenic and hilly
 
Sun 19 Nov 1330 - Third race of West Yorks Cross Country League at Wakefield - no entries on the day
 
Sun 26 Nov 0930 - Abbey Dash - entries now available online at  http://www.helptheaged.org.uk/dashregistration/Page1.aspx   Race likely to be full at beginning of November, so enter now (if you can afford it - 13)
 
Sun 3 Dec 1330 - Final race of West Yorks Cross Country League at Guiseley - no entries on the day
 
Sun 10 Dec 0800 - Calderdale Way Relay - names to Geoff 266-6288
 
Fri 15 Dec 1930 - Christmas do and presentation night - reserve in you diary now!
 
 
 
Nottingham Marathon  (times are chip times)
 
  47 Eric Green        3:04:10 (PB)
 102 John Uttley       3:15:30
 
Nottingham Half Marathon
 
 206 Alison Bogie      1:28:45 
 951 Patrick Barrett   1:41:51
1183 Brandan Kitson    1:44:11
1899 Mivvy Tekchandani 1:50:30
1901 Tracey Almond     1:50:30
 
Yorkshireman Off Road Marathon
 
Individuals
  9 Mick Loftus       3:54:37 (2nd under-40)
 12 Ross Anderson     4:04:56 (3rd under-40)
 13 Simon Vallance    4:04:57 (9th M40)
 76 Geoff Webster     5:23:21 (4th M60)
Pairs
 13 Paul Hunter 4:29:35 & Andrew Cutts about 4:42
 
Yorkshireman Off Road Half Marathon
 
  4 Steve Webb        1:32:36 (1st vet)
 84 Laura Clark       2:01:14 (4th woman)
121 Peter Lambert     2:11:30 (1st M70)46  
202 Sara Dyer         2:30:50
 
Mablethorpe Marathon
 
 28 Roy Flesher       3:33:46
 
See the website to see how all these performances have affected the "Any Other Marathon" category
 
 
Club Handicap Results
 
 Race                       Race   Hand-   Run  Pts
  Pos                       Time    icap   Time
    1 Mick Tinker          55.38   13.45  41.53  88   B 50       
    2 Erica Hiorns         56.08   10.45  45.23  79   D LV       
    3 Tim Towler           56.16   16.00  40.16  94   B 40       
    4 Paul White           56.21   13.30  42.51  86   C 50       
    5 Ian Sanderson        56.23   18.00  38.23  99   B          
    6 Patrick Barrett      56.31   11.00  45.31  77   D 40       
    7 Karen Wright         56.48    9.45  47.03  72   U L        
    8 Steve Morley         56.52   17.00  39.52  96   U          
    9 Steve Dixon          56.56   12.00  44.56  81   C 50       
   10 Rob Liddle           57.11   16.00  41.11  90   B          
   11 Paul Sanderson       57.20   13.00  44.20  83   C          
   12 Tony Haygarth        57.24   12.15  45.09  80   D 50       
   13 Roy Flesher          57.28   17.30  39.58  95   B 50       
   14 Andy Thorpe          57.35   17.00  40.35  92   U          
   15 Carole Schofield     57.36   12.45  44.51  82   C LV       
   16 Eric Green           57.43   16.15  41.28  89   B 40       
   17 Caz Farrow           57.45   15.30  42.15  87   U L        
   18 Mick Wrench          57.48   19.15  38.33  98   A          
   19 Peter Stevenson      57.50    6.45  51.05  68   D 50       
   20 Steve Webb           57.54   21.00  36.54 100   A 40       
   21 Mary Egan            57.57   11.00  46.57  73   D LV       
   22 Carole Towler        57.58    5.00  52.58  67   X LV       
   23 Jerry Watson         58.04   20.30  37.34  99   2 40       
   24 Alan Hutchinson      58.20   17.15  41.05  91   B 40       
   25 Mike Brown           58.43    8.30  50.13  69   E 50       
   26 Dave Morley          58.51   15.45  43.06  85   U          
   27 Simon Redshaw        58.59   13.15  45.44  75   D          
   28 Simon Vallance       59.05   19.45  39.20  97   A 40       
   29 Bob Jackson          59.11   16.00  43.11  84   B 50       
   30 Andrew Cutts         59.38   19.15  40.23  93   A 40       
   31 Hayley Palmer        59.40   14.00  45.40  76   C L        
   32 Peter Lambert        59.49    9.45  50.04  70   D 50       
   33 John Wallace         60.00   11.15  48.45  71   U          
   34 Tony Awimbo          62.19   15.30  46.49  74   U          
   35 Mick Loftus          64.44   19.15  45.29  78   A          

Note that G P points are awarded on run time not on overall time
 
Thanks to Mike, Eileen, John, Pat, Max, Paul and Stuart for their support
 
And not forgetting Tony for his marvellous vegetarian pie (you meat-eaters will have to pass on your own opinions)
 
West Yorks Cross Country - Entries so far (closing date Sat 23 Sep)
 
Bob Jackson
Bob Wilkes
Carole Schofield  paid V.S.
Dave Morley
Dawn Morley
Drew Taylor
Eric Green        paid V.S.
Geoff Webster
Hayley Palmer
Ian Sanderson     paid me
Jerry Watson      paid V.S.
John Hallas       paid me
John Wallace      paid V.S.
Julian Bhowmick   paid me
Kathy Kaiser      paid me
Laura Clark
Madeleine Watson  paid V.S.
Mick Tinker       paid me
Mick Wrench       paid me
Mivvy Tekchandani
Paul Hunter       paid me
Paul Sanderson    paid V.S.
Richard King      paid V.S.
Rob Bumstead      paid V.S.
Sara Dyer         paid me (chq)
Simon Redshaw     paid me
Simon Vallance    paid V.S.
Steve Webb        paid me (chq)
Sylvia Watson
Tim Towler        paid me
Tony Haygarth     paid me