Leeds Country Way

2011 Results

Updated 6 September 2011


We finished 2nd, 10th(3rd vets), 11th("B" team), 26th(3rd women) 29th("C" team) out of 41 teams, 1 mixed stage win, again the only club with 5 teams in the LCW

Come to the club on Tuesday to collect your mugs!!
Results show    time for leg, position within leg, 
                cumulative time and team position at end of leg

e.g.
B2 Gary Mann           1:21:59   10
B2 Andy Thorpe           2:55:38   16
    they ran their leg in 1:21:59
    were the 10th fastest pair on the leg
    at the end of the leg the team time was 2:25:38
    and the team were in 16th place

"A" team
A1 Rob De'giovanni     1:08:25    2
A1 Andy May              1:08:25    2
A2 Jeremy Ladyman      1:17:47    7
A2 Jon Parker            2:26:12    3
A3 Jerry Watson        1:06:12    2
A3 Rich Smith            3:32:24    2
A4 Steve Webb          1:18:01    4
A4 Simon Midwood         4:50:25    2
A5 Gwil Thomas         1:03:42    2
A5 Paul Kaiser           5:54:07    2
A6 Dan Murray          1:07:43    7
A6 Eddy Robinson         7:01:50    2

Vets Team      
V1 Joel Giddings       1:22:34   12
V1 Ian Rosser            1:22:34   12
V2 John Wallace        1:24:56   14
V2 Alistair Smyth        2:47:30   13
V3 Tim Towler          1:21:25   13
V3 John Batchelor        4:08:55   11
V4 Ian Sanderson       1:24:21    9
V4 Roy Huggins           5:33:16   11
V5 Paul Hunter         1:16:37   11
V5 Alan Hutchinson       6:49:53   10
V6 Patrick Barrett     1:13:27   13
V6 James Tarran          8:03:20   10

"B" Team       
B1 Nick Wallhead       1:33:39   26
B1 Paul Smith            1:33:39   26
B2 Gary Mann           1:21:59   10
B2 Andy Thorpe           2:55:38   16
B3 Paul Sanderson      1:24:20   18
B3 Mick Tinker           4:19:58   19
B4 Eirik Stangnes      1:26:10   12
B4 Matt Allen            5:46:08   17
B5 Andy Settle         1:21:03   17
B5 Mike Higgins          7:07:11   17
B6 Alex Nancolas       1:06:24    5
B6 Richard Balshaw       8:13:35   11

Women's Team   
L1 Chloe Hudson        1:39:06   31
L1 Laura Goodson         1:39:06   31
L2 Sarah Smith         1:45:34   30
L2 Hayley Nancolas       3:24:40   30
L3 Sharon Tansley      1:30:27   27
L3 Pam Lomoro            4:55:07   30
L4 Liz Wood            1:35:28   23
L4 Myra Jones            6:30:35   28
L5 Carole Schofield    1:26:26   23
L5 Ruth Warren           7:57:01   26
L6 Sue Sunderland      1:24:55   26
L6 Michaela Mcgarry      9:21:56   26

"C" Team       
C1 John Bucktrout      1:57:43   38
C1 Kirsty Everett        1:57:43   38
C2 Joe Hanney          1:37:54   23
C2 Ged Coll              3:35:37   33
C3 Graham Ford         1:32:29   29
C3 Richard Irvine        5:08:06   32
C4 Leroy Sutton        1:45:28   31
C4 Tahir Akhtar          6:53:34   31
C5 Rob Bumstead        1:26:26   23
C5 Joanna Rianga         8:20:00   29
C6 Keith Cluderay      1:16:28   15
C6 John Hallas           9:36:28   29